Až Ti bude úzko otoč se čelem ke slunci, všechny stíny budeš mít za zády.

Hrubý Rohozec

2. května 2017 v 22:17 |  Tipy na výlety a dovolené
Hrubý Rohozec je státní zámek a národní kulturní památka, která leží ve stejnojmenné městské části na severozápadním okraji města Turnova, v části Hrubý Rohozec. Zámek je zatím zpřístupněný veřejnosti.


Původní hrad Rohozec byl založen kolem roku 1280 zřejmě Jaroslavem z Ralska a jeho synem Havlem Rybou z rodu Markvarticů. Od sedmdesátých let 14. století hrad náležel Markvartovi z Vartemberka, který napadal kvůli osobním sporům lužické sousedy. To vzbudilo nevoli krále Václava IV. Ten jeho hrady (Žleby, Zbiroh, Rohozec) obsadil, Markvarta uvěznil a majetek mu zabavil. V průběhu 14. a 15. století se v držení hradu vystřídalo několik majitelů - páni z Turgova, Vartenberkové, páni z Michalovic, Tovačovští z Cimburka a Krajířové z Krajku. V roce 1534 se vlastníky stali opět Vartenberkové, kteří hrad přestavěli na zámek.
Protože se však Vartenberkové zúčastnili stavovského povstání, byl jim po bitvě na Bílé hoře veškerý majetek zkonfiskován. Novým vlastníkem se stal Albrecht z Valdštejna, od nějž v roce 1628 získal zámek i s přilehlým panstvím původem francouzský šlechtic Mikuláš Des Fours.
Jeho potomci využívali zámek Hrubý Rohozec jako své rodové sídlo až do roku 1945, kdy byl zkonfiskován na základě tzv. Benešových dekretů a stal se majetkem státu.

V roce 1992 poslední žijící majitel Karel Bedřich Des Fours Walderode (*1904 - 2000) zažádal o vydání bývalého majetku svého rodu. Po jeho smrti o dědictví usiluje jeho žena, dědička rodu Walderode, Johanna Kammerlanderová.


 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Hanka Hanka | Web | 3. května 2017 v 10:18 | Reagovat

Hrubý Rohozec jako Liberečanda doporučuju....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama